Dagbladet fikk Skattedirektoratet på nakken etter å ha publisert lister over de 200 med høyest inntekt, formue og skatt for alle postnumre i Norge. Nå advarer Torgeir Micaelsen (Ap) mediene mot å tøye eller bryte det nye regelverket.
Skattelistepraksisen ble strammet inn i år, blant annet fordi at mediene benyttet opplysningene til å lage egne applikasjoner og kommersialisere opplysningene.
Følge Skattebetaleren på Facebook
Flertallet i Finanskomiteen på Stortinget uttalte i den forbindelse at innskrenkningen ikke var ment å skulle sette en begrensning på det journalistiske arbeidet, men på publisering av hele eller deler av listen:
"pressen kan plukke ut personer fra listene for å lage saker som ivaretar pressens rolle som en samfunnskritisk aktør ovenfor myndighetene og samfunnsutvikling. Det betyr at lister over kommunenes ti rikeste, folkevalgtes inntekt, osv. skal også i framtiden være mulig å publisere."
Dette har mediene i dag tolket noe forskjellig.
Dette har fått Skattedirektoratet til å reagere.
- Vi har i dag sett at noen medier har valgt å lage ordninger som er i grenseland, og enkelte har, etter vår vurdering, gått klart utover den inngåtte avtalen og Stortingets intensjoner, sier skattedirektør Svein R. Kristensen i en pressemelding.
Lars Helle, redaktør i Dagbladet, innrømmer at de har fått henvendelser fra Skattedirektoratet i etterkant av publiseringen, men hevder like fullt å ha sitt på det tørre, selv om de publiserte skattelisteopplysninger for flere hundre tusen skattebetalere.
- Mener du at dere likevel har overholdt betingelsene i avtalen dere har signert med Skattedirektoratet?
- Ja, skriver Helle i en e-post.
Imidlertid vet Skattebetaleren at Skattedirektoratet ikke er enig med Helle i denne tolkningen, og utover dagen har også Dagbladet justert sitt søk til "bare" å omfatte de 100 med høyest inntekt, formue eller skatt for hvert enkelt postnummer.
- Vi mener at det neppe er en prinsipiell forskjell, men tolker Skatteetaten slik at antallet betyr noe når de skal praktisere reglene her. Det viser selvsagt hvor håpløst det er når myndighetene skal utvise journalistisk skjønn, men vi lager ingen konfrontasjon rundt temaet 100 eller 200, skriver Helle.
Torgeir Micaelsen (Ap), leder av Finanskomiteen på Stortinget, sier til Skattebetaleren at han ikke vil sette seg til doms over redaksjonene.
- Vi må nesten se det an de neste dagene hvordan tilpasningen blir, men i hovedsak ser det ut til å ha gått greit med publiseringen i dag. Men jeg forventer at pressen som bransje utøver selvjustis og holder seg innenfor det regelverket som nå foreligger. Det vi så frem til i fjor høst var at pressen lekte med ilden, og da kom det innstramminger. Ser vi at pressen ikke klarer å forholde seg til reglene, men fortsetter å leke med ilden, kan det bli ytterligere innstramminger av skattelistene.
Høyres Gunnar Gundersen uttrykker at han ikke er overrasket over at enkeltredaksjoner går langt.
- Jeg mener fortsatt at vi har en naiv holdning til å publisere denne type informasjon om enkeltmennesker i Norge, skriver han i en e-post.
Også Gundersen mener det kan være rom for ytterlige innstramminger.
- Jeg tror ikke debatten rundt skattelister er over med de endringer som nå er foretatt, sier han til Skattebetaleren.
Ny ordning fra i år gjør at skatteoppgjøret nå kommer når det er ferdig. Mange næringsdrivende kan dermed få oppgjøret tidligere enn før.
Revidert statsbudsjett ble lagt frem tirsdag 15. mai. Her er endringene i skatteopplegget.
Flere titalls tusen pensjonister kan forvente seg en ubehagelig overraskelse når skatteoppgjøret kommer.
Med et pennestrøk kan regjeringen sørge for at vi kommer til å se en kraftig økning i eiendomsskatten de neste årene.